Вътрешни правила за работна заплата

УТВЪРДИЛ:  Веселка Димитрова -директор 

В Ъ Т Р Е Ш Н И П Р А В ИЛ А

ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА

НА ОДЗ№9 «ТРЕТИ МАРТ» -ПЛЕВЕН

1.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1 (1) Настоящите вътрешни правила за работна заплата, наричани по-нататък за краткост “правила”, уреждат формирането на работната заплата на работещите по трудово правоотношение в ОДЗ №9 “Трети март”- гр. Плевен, наричано по-нататък за краткост ОДЗ№9, в съответствие с всички законови и подзаконови нормативни актове, уреждащи въпросите, свързани със структурата и организацията на работната заплата:
1. Кодекса на труда — чл.37;
2.Наредбата за структуриране и организация на работната заплата приетa с ПМС № 4/17.01.2007г..
3.Закон за изпълнение на държавния бюджет;
4. Наредба №1/04.01.2010г за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование:
5. Наредба за изменение на Наредба №1 от 2010г.за рабатните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета.
6. Колективен трудов договор за системата на народната просвета от 28.06.2012г.:
7. Анекс към колективен трудов договор от 28.06.12г.
6. Нормативни актове, свързани с работната заплата и нейната организация.
(2) Правилата се допълват, изменят и утвърждават от директора в съответствие с приетата нормативна уредба и след обсъждането им със синдикатите.
Чл. 2 С настоящие правила се определят:
1. Общите положения за организацията на работната заплата:
2. Условията, реда и начините за формиране на средствата за работна заплата:
3. Условията и реда за определяне и изменение на основните месечни заплати.
4. Видовете и размерите на допълнителните възнаграждения и условията за тяхното получаване;
5. Възнаграждения за платен годишен отпуск и обезщетения по КТ
6. Целеви награди и други плащания с еднократен характер .

7. Редът за събиране, обработване, съхраняване и използване на информация и документи, необходими за изчисляване на полагащите се брутни и нетни трудови възнаграждения.

Чл. 3 Основната цел на тези правила е чрез законосъобразна и справедлива организация на работната заплата да се мотивират служителите и работниците за ефективно изпълнение на служебните им задължения, постигане на целите и общата политика на ОДЗ№9 за развитие, както и за общо подобряване ефективността от дейността. Спазване на принципите на договаряне: Работодател – изпълнителпо КТ и КТД
ІІ ОПРЕДЕЛЯНЕ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА
А/. РАБОТНА ЗАПЛАТА
Чл.4 Средствата за работна заплата за съответен период, се използват за определяне и изплащане на:
1. Основни месечни заплати по трудов договор;
2. Допълнителни трудови възнаграждения:
2.1. за придобит трудов стаж и професионален опит;
2.2. за работа през дните на официалните празници;
2.3. за ползване на по-висока лична квалификация/ образователна и научна степен, професионално- квалификационна степен/на директора и учители;
2.4. за безплатна храна - на непедагогическия персонал в детската градина;
3. Възнаграждения за платен годишен отпуск или друг платен отпуск,по КТ;
4. Годишният размер на средствата за РЗ служи за база при определяне на вноските за бюджета на задължителното социално и здравно осигуряване, за фонд ПКБ за сметка на работодателеля и пенсионните учителски фондове
5. Обезщетення по Кодекса на труда, КТД.
Чл.5 Минималната работна заплата е равна на МРЗ за страната и се гарантира при добросъвестно изпълнение на задълженията.Тя не зависи от постигнатите резултати и платежоспособността на Работодателя.
Чл.6 Основната работна заплата е възнаграждение за изпълнението на определени трудови задачи , задължения и отговорности , определени в длъжностната характеристика на всеки работник и служител.
Чл.7 В средствата, определени за работна заплата, се включват
средствата, предвидени за работни заплати на служителите, с които е сключен трудов договор и по реда на чл. 114 от КТ, ПМС № 66 от 1996 г. за кадровото осигуряване на някои дейности в бюджетните организации, както и обезщетенията по чл. 221, 222 и 224 от Кодекса на труда.

Чл.8.Правила за определяне на индивидуалните месечни основни заплати на педагогическият персонал /съобразно Наредба№1/04.01.2010г. на МОН/ са:
(1) Индивидуалните основни месечни работни заплати на педагогическия персонал при нормална продължителност на работното време се договарят в размери не по-ниски от определените в приложение № 1 по длъжностни нива.
(2) Изключения от минималните размери на основните месечни работни заплати на педагогическия персонал се допускат, когато:
1. лицето притежава висше образование с придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "а" (професионален бакалавър по ...) от Закона за висшето образование (ЗВО) или не отговаря на изискванията за заемане на длъжността;
2. индивидуалната норма преподавателска работа на лицето е под установената минимална норма задължителна преподавателска работа.
(3) Конкретните размери на допълнителните възнаграждения в ОДЗ-9, работещо по системата на делегирания бюджет, се договарят от Директора съобразно колективния трудов договор и/или вътрешните правила за работната заплата в рамките на утвърдения бюджет и се определят в индивидуалния трудов договор.
Б. ГОДИШНО И ЕДНОКРАТНО CTИМУJIИPAHЕ, НАГРАДИ

Чл. 9. (1) Допълнителното трудово възнаграждение за постигнати резултати от труда през учебната година се изплаща на педагогическия персонал в детската градина, с изключение на директора, въз основа на оценяване, извършено по показатели и критерии към тях, приети с решение на педагогическия съвет.
(2) Резултатите от труда на педагогическия персонал се оценяват след приключване на учебната година, но не по-късно от 15 октомври.
Чл. 10. (1) Средствата за допълнително трудово възнаграждение за постигнати резултати от труда през учебната година на педагогическия персонал, с изключение на директора, са включени в единните разходни стандарти за едно дете и се планират в рамките на бюджета на детската градина в размер между 3% от годишния размер на средствата за работни заплати.
(2) Право на допълнително възнаграждание за постигнати резултати от труда имат и лицата от педагогическия персонал, чието трудово правоотношение е прекратено преди края на учебната година, но имат действително отработени (без различните видове отпуск) най-малко 7 месеца за учебната година при същия работодател. Оценяването на резултатите от труда за тези лица се извършва в срока по чл. 12, ал. 3 1от Нар№1/04.01.2010г за периода преди прекратяване на трудовото правоотношение, а размерът на допълнителното им възнаграждение се определя по реда на чл. 17, ал. 11от Нар№1/04.01.2010г и се изплаща като дължима сума за изминал период от време.
(3) Лицата, изпълняващи норма задължителна преподавателска работа в повече от една детска градина, получават допълнително възнаграждение за постигнати резултати от труда там, където е разкрито работното място.
Чл. 11.(1) Оценяването на постигнатите резултати от труда на учителите в детската градина, се извършва от комисия, председател на която е директорът. Броят на членовете и съставът на комисията се избират от педагогическия съвет.
Чл. 12. (1) Резултатите от труда на педагогическия персонал се оценяват от комисията чрез попълване на карта за всяко лице, съдържаща показателите за оценка и критериите към тях.
(2) Картата за оценка на резултатите от труда се подписва от директора.
(3) С картата за оценка на резултатите от труда се запознава оценяваното лице, което се удостоверява с подписа му.
(4) Картата за оценка на резултатите от труда се съхранява в личното трудово досие на оценявания.
Чл. 13. (1) Размерът на допълнителното възнаграждение на всяко лице от педагогическия персонал, с изключение на директора, се определя в рамките на средствата по чл. 13, ал. 1от Нар№1/04.01.2010г пропорционално на получения от него общ брой точки в картата за оценка спрямо общия брой точки на педагогическия персонал..
(2) Размерите на допълнителните възнаграждения на педагогическия персонал се определят със заповед на директора на детското заведение само при налични средства по бюджета.
(3) Изплащането на допълнителните възнаграждения за постигнати резултати от труда се извършва до един месец след издаване на заповедта.
Чл.14. До края на финансовата година със заповед на директора се определят средства за:
1.Фонд СБКО – 3% от индивидуалната работна заплата на всеки служител, които ще се раздават в края на всяко тримесечие.
2. За работна облекло / съобразно Наредба за безплатно работно и униформено облекло ПМС10 /21.01.2011г. в размер на 240лв. за всеки служител помощният персонал.
3. Представително облекло за педагогическият персонал в размер на 320лв.
/1/ Допълнително материално стимулиране при реализирани икономии, до една работна заплата годишно.
Чл.15. /1/Допълнително трудово възнаграждение се получава в рамките на неусвоения актуален лимит в размер до 1 работна заплата и се изчислява пропорционално на отработените дни за съответния период на годината.
/2/За отработено време се считат всички законноустановени платени отпуски, с изключение на отпуските за бременност и раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл.163 и 164 от КТ.
/3/Допълнително трудово възнаграждение се получава за официални празници или за началото на учебната година до 3 пъти годишно, както следва:
1. За деня на българската просвета и култура - 24май.
2. За началото на учебната година – 15 септември.
3. За Коледа /25 декември/.
/4/ Допълнително трудово възнаграждение може да се получи еднократно в края на учебната година при реализарани икономии от ФРЗ до 1 брутна работна заплата за всеки член от персонала.
Чл.16. Допълнителното трудово възнаграждение по чл.15 /3/ и /4/ се получава само при :
1.Липса на неразплатени финансови задължения на детското заведение в делегираните от държавата дейности.
2. Липса на неразплатени разходи за издръжка, в размер на повече от процентното неизпълнение на годишната субсидия за издръжка по местна отговорност.

Ш. ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ

Чл.17. (1) Индивидуалният размер на основната месечна заплата на работещите по трудово правоотношение при пълно работно време не може да бъде по-нисък от нормативно определения размер на осигурителния праг за всяка отделна длъжност.
(2) Конкретните размери на индивидуалните основни месечни заплати на работниците и служителите, се определят по реда и условията, определени в Наредба №1/04.01.2010г. за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование, ПМС №250 от 11.10.2012г. за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната, Наредба за изменение на нар№1 от 2010г. на МОНМ, КТД от 28.06.12г. и Анекс към КТД от 14.02.2013г.
/ Приложение № 1 /
Чл.18.Правила за определяне на индивидуалните месечни основни заплати на педагогическият персонал /съобразно Наредба№1/04.01.2010г. на МОН/ са:
(1) Индивидуалните основни работни заплати на персонала в системата на народната просвета, договорени до влизане в сила на Наредба№1/04.01.10г., не се намаляват.
(2) Индивидуалните основни работни заплати на лицата, заели длъжностите "старши учител" и "главен учител", се увеличават от 1.I.2010 г., както следва:
1. за "старши учител" - с не по-малко от 33 лв. над получаваната индивидуална основна работна заплата за длъжността "учител";
2. за "главен учител" - с не по-малко от 66 лв. над получаваната индивидуална основна месечна работна заплата за длъжността "учител".
(3) Средствата за увеличението на работните заплати за длъжностите по ал. 2 са включени в единните разходни стандарти за едно дете и се планират като елемент на средствата за работна заплата в рамките на бюджета на детската градина.
/4/ При назначаване на пенсионирани учители, размерът на заплатата се договаря индивидуално с директора, съобразно образователно-квалификационната степен, но не повече от 500лв., без да се начислява допълнително възнаграждение за прослужено време и професионално-квалификационна степен.
Чл. 19. Измененията на основните месечни заплати на работниците и служителите се извършват при:
1. Промяна с нормативен акт;
2. Преназначаване на друга длъжност;
3. В други случаи, предвидени в нормативен акт.
4.В други случаи, при спазване разпоредбите на чл.118, ал.3(работодателят може едностранно да увеличи трудовото възнаграждание) и чл. 119( трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време) от КТ.

ІV.ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Чл.20. (1) Работниците и служителите, работещи по трудово правоотношение, получават допълнителни трудови възнаграждения не по-малки от дадените в таблицата:/Приложение№2/
(2) Други допълнителни възнаграждения, регламентирани в нормативни актове — размерите (минимални или фиксирани) и условията за получаването им са тези, определени в съответния нормативен акт или в Кодекса на труда.
(3) Правата на новопостъпилите работници и служители с оглед размера на допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се установяват след преценяване и определяне на продължителността на трудовия стаж в съответствие с договореното в КТД на отраслово/ браншово равнище, общинско относно същата, сходна и със същия характер работа, длъжност или професия.
(4) До определянето с колективен трудов договор на браншово равнище, с настоящите ВПОРЗ се зачитатат следните условия за сходна работа длъжност или професия, както следва:
А) За педагогически специалисти — подклас 23 от Националната классификация на професиите и длъжностите.
Б) Непедагогически специалисти:
административен — подклас 41 от Националната класификация на професиите и длъжностите.
- помощен — клас 9 от Националната класификация на професиите и длъжностите,
(5) Условията за вътрешно заместване по смисъла на чл.259 от Кодекса на труда се определя в допълнително споразумение между страните.
Чл.21. Положеният извьнреден труд се заплаща с увеличение, както следва:
а) 50 на сто — за работа през работните дни;
б) 75 на сто — за работа през почивните дни;
в) 100 на сто — за работа през дните на официалните празници;
г) 50 на сто — за работа при сумарно изчисляване на работното време.
д) За часовете над задължителната преподавателска норма :
е. За учител с висше образование /магистър или бакалавар по чл.42 ал.1 т.1б,в от ЗВО / -5,00лв
ж)За учител с висше образование „професионален бакалавър по ----/ -4,00лв
з)За учител със средно образование -3,50лв.
/същите се индексират с процента на индексация на работната заплата /
и)При вътрешно заместване по програма Квалификация на педагогическите специалисти по Европейска прогрома , независимо от степента на образование – 6,45лв.
й)При вътрешно заместване на непедагогическия персонал, работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер не по малко от 65% от основната месечна работна заплата на замествания работник или служител./чл.34,ал.3 от КТД/
V. ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА БРУТНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ
Чл. 22. Брутните месечни заплати на работниците и служителите
Работещи по трудово правоотношение включват;
1.Основното възнаграждение за действително отработено време съответния
месец;
2. Възнаграждение за ползван платен отпуск, ако има такъв;
3. Полагащи се допълнителни възнаграждения, съгласно Кодекса на труда и/или регламентирани в нормативни актове, и/или в тези Правила
Чл.23. (1) Среднодневният размер на основната заплата се изчислява като индивидуалната основна месечна заплата на лицето се раздели на броя на работните дни през съответния месец.
(2) Часовият размер на основната заплата се изчислява като среднодневната основна заплата за съответния месец се раздели на законоустановената продължителност на дневното работно време в часове.

VІ. РЕД И НАЧИНИ НА ИЗПЛАЩАНЕ НА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ

Чл. 24. Изплащането на работните заплати се извърщват само по банкови сметки на служителите, без ограничение за банката издател на картата по график, утвърден от Кмета на Община – Плевен.
Чл.25.(1).При изчисляване на възнаграждението или обезщетението за платен отпуск да се спазват разпоредбите на чл.17 и чл.18 от НСОРЗ. .
(2).При увеличаване размера на работната заплата със същия % се увеличавава размера за платения отпуск /чл.21 от НСОРЗ/
(3).Начисляването на допълнителните възнаграждения с променлив характер /лекторски , извънареден труд / се извършва по ведомостта за месеца , в който са положени ./чл.270 от КТ/
(4). За изпълнение на граждански , обществени и други задължения -според договореностите в КТД и КТ чл.157,ал.1,2,3.
(5).Средствата за имуществена отговорност се уреждат въз основа на записите от глава Х на КТ.
(6). Изплащането на обезщетения при напускане и при пенсиониране се изплащат с получаването на последното трудово възнаграждение, а при финансова невъзможност в шестмесечен срок от датата на освобождаването.
(7).Изплащането на командировъчни разходи се извършва по Наредбата за командировките в страната / чл.32т.1,2,3 а и б /
(8) Всеки служител получава извлечение от разплащателните ведомости – фиш за размера на начислената месечна работна заплата, източниците на формиране, направените удръжки и преведените суми по банкови сметки.
(9) Всеки служител има право да му се правят служебно целеви удръжки от работната заплата за осигурителни плащания, плащания по кредити, преводи по сметки.
Чл.26.За назчисляване на полагащите се брутни заплати на служителите за съответния месец отговаря Главния счетоводител на детското заведение

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Настоящите Вътрешни правила са разработени на основание чл.37 от Кодекса на труда, чл.6, ал.1, Наредбата за структуриране и организация на работната заплата приетa с ПМС № 4/17.01.2007г., от Наредба №1/04.01.2010г за структурата и и организацията на работната заплата на МОНМ изм. и доп. 2013г.
§2.За допуснати нарушенияна определените изисквания в настоящите Правила, виновните длъжностни лица носят дисциплинарна отговорност, ако не подлежат на по-тежко наказание.
§3. Органите на синдикалните организации в детската градина, имат право да участват в подготовката на проекта на вътрешните правила за работната заплата по ал. 1, за което директорът задължително ги поканва.
§4 На всяко тримесечие главният счетоводител предоставя справка за баланса по бюджета за изтеклото тримесечие на директора, който запознава председателите на синдикалните организации, страни по договорените вътрешни правила.
§5.Настоящите правила се довеждат до знанието на всички служители, да се запознаят срещу подпис.
§6. Настоящите правила са утвърдени от директора и синдикатите и влизат в сила от 13.03.2013г.и важат до 13.02.2014г.
§7. Настъпилите изменения през текущата година в нормативните документи се отразяват своевременно в настоящите Вътрешни правила.

Настоящите Вътрешни правила за работна заплата са съгласувани с:

КНСБ.....................................
/Председател/

КТ»Подкрепа».....................
/Председател/

НУС ...................................... Директор:………………….
/Председател/ /В.Димитрова/

Добре дошли, в сайта на Детска Градина  “ Трети март ”- гр. Плевен.

Дейността ни се основава на Закона за народната просвета, Правилника за прилагане на закона за народната просвета и всички нормативни документи третиращи предучилищното обучение и възпитание.

Детското заведение предлага качествено предучилищно обучение и възпитание, подготовка на децата за училище, основани на оптимално-резултативна организация на работа.

Осигурява много добра материално-културна среда и здравословни условия на възпитание, обучение и труд.